Po zbirki iščamo tako, da izberemo barve, ki jih želimo videti v najdenih fotografijah. Maksimalno število izbranih barv je pet. Vsako barvo lahko seveda izločimo in namesto nje izberemo drugo. Z drsniki določimo v kolikšni količini naj bodo posamezne barve zastopane merjeno v procentih. Če želimo, da je ena barva bolj zastopana lahko to naredimo tudi tako, da na isto barvo kliknemo večkrat. Barve so izločili iz več kot 10 milijonov najbolj zanimivih slik objavljenih pod licenco Creative Commons na strani Flickr. Preizkusimo jo lahko tukaj.
Chromatik ima zelo jasen in direkten uporabniški vmesnik in zraven iskanja s sliko omogoča še iskanje z barvami. Poizvedba poteka tako, da najprej izberemo eno samo barvo s preproste palete, ko se nam pojavijo prvi zadetki je nad njimi obvestilo, da se nam prikazujejo vse slike, ki imajo najmanj 25% barve, ki smo jo izbrali. Ta procent lahko sedaj spreminjamo z drsnikom. Na zaslonu se nam sproti osvežujejo zadetki. Nato lahko izberemo naslednjo barvo. Drugi barvi je namenjen manjši procent in je odvisen od tega kolikšen procent prve barve smo izbrali. Poleg barv pa imamo še dve možnosti: svetlost in barvno zasičenost. Tako lahko izberemo slike, ki so barvno podobne a svetlejše ali temnejše. Slike, ki jih dobimo med zadetki lahko uporabimo za nadaljne iskanje po podoobnosti. Preizkusimo jo tukajle.
Retrievr je orodje pri katerem je iskalna zahteva lahko slika ali pa kar skica, ki jo narišemo s preprostim vmesnikom. Če želimo iskati po slikah lahko naložimo svojo sliko ali pa vnesemo URL neke slike, ki se nahaja na spletu. Če pa želimo poskusiti z risanjem imamo na voljo nekaj orodij s katerimi lahko narišemo preprosto skico.
Primer orodja QBIC na muzejski zbirki Hermitage Museum. Iskalna zahteva je izražena v seriji izbranih barv in v kakšnem razmerju naj bodo zastopane. Vmesnik je enostaven in prijazen. Poleg iskanja po barvah nudijo še bolj kompleksen Layout Search kjer si izberemo tudi kje v sliki naj se kakšne barve pojavljajo.
CIRES je edina tovrstna zbirka, pri kateri se iskanje začne z izključno tekstovnim vmesnikom. Najprej imamo izredno dobro razdelano tabelo različnih tem. Po izbranemu področju se nam pokaže ena sama slika pod katero imamo spustni meni iz katerega izberemo sliko po kateri želimo iskati. Nastavimo lahko še nekaj dodatnih parametrov. Po izvršeni iskalni poizvedni lahko za vsak zadetek označimo ali smo z njim zadovoljni. Pod serijo ponujenih zadetkov imamo zopet nastavljive parametre. Iskanje tako ponavljamo in večkrat, ko ga ponovimo in označimo primernost zadetkov bolj so vsi zadetki podobni prvotni iskalni zahtevi. Zadetki so presenetljivo dobri in je verjetno ena boljših tovrstnih zbirk.
LTU-Corbis Visual Search omogoča iskanje s slikami in ključnimi besedami. Ključne besede lahko izberemo s predhodno napisanega seznama ali pa jo vpišemo v iskalno okence. Uspešnost je večja, če uporabimo predhodno pripravljen seznam.
Imgseek je zbirka odprtokodnih projektov za iskanje slik po vizualni podobnosti. Imgseek demo je delujoč prikaz enega takih projektov. Od uporabnika zahteva kar nekaj potrpežljivosti zaradi izredno počasnega odziva. Ko si izberemo sliko, ki jo želimo uporabiti za iskanje in kliknemo similar moramo počakati kar nekaj časa, da dobimo rezultate.
SIMBA je še eno orodje s katerim lahko iščemo slike po podobnosti. Uporabniški vmesnik je preprost in uporaben. Na izbiro imamo vnos URLja na kateremu se naša slika nahaja ali pa izberemo opcijo, da se nam na zaslonu prikažejo naključne slike in nato izberemo eno izmed njih kod iskalno zahtevo.
Internetni iskalnik s katerim iščemo slike glede na razčilne kriterije, tudi barve. Moramo pa najprej vnesti iskalni izraz v obliki besede. Deluje odlično, če recimo potrebujemo fotografije rož točno določene barve. Fotografije lahko poiščemo tukaj.
TinEye je zelo koristno orodje, če želimo ugotoviti kje vse na internetu se določena fotografija nahaja. Lahko naložimo svojo sliko ali pa vnesemo URL nato pa se med zadetki pojavi serija po videzu enakih fotografij, čeprav so na različnih straneh objavljene v drugi velikosti, formatu in pod drugim imenom. Med zadetki se pokažejo celo tiste fotografije katerih sestavni del je naša iskana fotografija, na primer, če je bila uporabljena kot del fotomontaže. S klikom na zadetek dobimo podatke kot so ime datoteke, URL naslov. Zelo uporabna je tudi možnost primerjaj, ki nam dovoljuje izmenični prikaz naše iskane fotografije in izbranega zadetka.
Colr Pickr je prikupna igrača za iskanje slik na katerih prevladuje določena barva. Vmesnik je barvno kolo sestavljeno iz različnih odtenkov. Na obrobju so čisti odtenki, proti sredini upada nasičenost, z drsnikom ob strani pa spreminjamo vrednost. S klikom na določeno izbrano barvno dobimo slike na katerih ta barva prevladuje, ob ponovnem kliku se nam pokažejo dodatni zadetki.
Tiltomo je internetna stran s pomočjo katere lahko brskamo po fotografijah, ki so jih ljudje prispevali v Flickr. Trenutno je na voljo beta verzija njihovega iskalnega orodja. Na izbiro imamo dve bazi po katerih lahko vršimo našo iskalno zahtevo in sicer sta to flickr: General Images in flickr: Catchy Colors. Na izbiro imamo tudi dve obliki iskanja in sicer lahko slike iščemo po podobnosti glede na temo ali pa izključno glede na barvo in teksturo.
Etsy je online trgovina ročno izdelanih produktov. Po bazi izdelkov lahko brskamo tudi glede na barve. Uporabniški vmesnik je precej zabaven, nam pa med zadetki ponudi tudi tiste izdelke, ki so bili le fotografirani pred ozadjem takšne barve kot smo jo določili pri iskanju, sam izdelek pa je povsem druge barve.
LCPD: the Leiden 19th-Century Portrait Database je zanimiva zbirka portretov iz devetnajstega stoletja, po kateri iščemo glede na podobnost slik. Najprej se nam ponudi 12 naključno izbranih portretov in pri vsakem imamo možnost označiti, če smo zadovoljni. Nato ponovimo iskanje in glede na naše preference se nam pojavi nov izbor portretov. Podobno kot iskanje po portretni zbirki je urejeno iskanje po zbirki logotipov. Zbirko portretov najdemo tukaj, zbirko logotipov pa tukaj.
Picitup Orodje za iskanje prodajnih izdelkov na podlagi njihovih barv. V primerjavi z vmesnikom, ki ga uporablja Etsy je ta nekoliko bolj uporaben, ker pri obdelavi slikovnega gradiva razloči barvo ozadja od barve produkta in izdelke katalogizira zgolj glede na barve izdelka.
Na prvi strani imamo naključne izdelke in paleto devetnajstih barv. S klikom na barvo prikličemo le fotografije tistih izdelkov, ki so izključno te barve. S klikom na dodatno barvo dobimo le tiste produkte, ki vsebujejo obe barvi. Več barv kot izberemo, manj zadetkov bomo dobili.
Colorcombos omogoča iskanje po zbirki slik, ki jih lahko kupimo za lastno uporabo in uporablja iskanje glede na barve. Vmesnik je skromen, lahko iščemo tako, da izberemo predhodno določeno kategorijo, recimo "Orange Stock Images" ali pa vpišemo ime barve ali njeno HEX kodo. Baza deluje vredu v kolikor izbiramo po poredhodno določenih barvah pa še v tem primeru mnogokrat ne dobimo zadetkov. V kolikor iskanje ne vrne zadetkov se nam prikaže seznam drugih slikovnih zbirk.